Dnia 10.04.2024 r., uczniowie klasy 3C wraz z opiekunami odwiedzili Starogardzki Areszt Śledczy. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.
Ponoszenie skutków własnych wyborów i zachowań przez młodych ludzi to najważniejszy aspekt poruszany przez mjr Kamilę Turzyńską w pierwszej części spotkania. Dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej na temat zagadnień prawnych uczniowie dokonali refleksji na temat istoty prawa karnego, wartości chronionych przez poszczególne zapisy w artykułach i paragrafach oraz konieczności ich przestrzegania.
"Refleksja i poczucie odpowiedzialności."
To najważniejsze z celów organizacji spotkań uczniów z funkcjonariuszami Służby Więziennej, ale niezwykle istotny z perspektywy młodego człowieka, który dopiero zaczyna uświadamiać sobie, czym jest ponoszenie konsekwencji za własne wybory i decyzje. Istotny jest także walor edukacyjny programu, który ukierunkowany jest poszerzenia wiedzy na temat podstaw prawa oraz funkcjonowania Służby Więziennej jako ważnej formacji w strukturach państwa, której celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.
W kolejnej części spotkania funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim umożliwili porównanie warunków oddziału mieszkalnego zakładu karnego typu półotwartego oraz zamkniętego ze szczególnym uwzględnieniem różnic w zakresie stosowanych zabezpieczeń techniczno – ochronnych. Ponadto młodzież zobaczyła cele mieszkalne, place spacerowe, kaplicę i świetlicę, gdzie na co dzień osadzeni uczestniczą w zajęciach kulturalno- oświatowych i sportowych.
Młodzież uczestniczyła również w specjalnie przygotowanym pokazie umiejętności psa specjalnego Nemo, który w przeciągu krótkiej chwili wskazał, gdzie zostały podłożone środki odurzające. Sierż. Bartłomiej Ehlert – jego przewodnik nie tylko opowiedział o zadaniach służbowych realizowanych we współpracy ze zwierzęciem, ale udzielił informacji dotyczących procesu szkolenia, czy „psiej emerytury” .
O szczegółach wycieczki oraz o zadaniach formacji i specyfice pracy za więziennym murem można przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie internetowej Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, klikając link poniżej.