Działalność doradcy zawodowego

Gminne Targi Szkolne w Kolbudach.

W dniu 11.04.2024 promowaliśmy Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie na Gminnych Targach Szkolnych, które odbyły się Zespole Kształcenia i Wychowania w Kolbudach. Targi były okazją do przedstawienia oferty naszej szkoły uczniom klas ósmych, którzy już niedługo będą wybierać szkołę ponadpodstawową.

ZST CKZ w Rusocinie na Targach Szkół Ponadpodstawowych w Trąbkach Wielkich.

W dniu 10 kwietnia 2024 roku zaprezentowaliśmy Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie na targach szkół ponadpodstawowych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich. Wśród odwiedzających byli również uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych powiatu gdańskiego z Sobowidza, Kłodawy, Czerniewa oraz Mierzeszyna. Targi były okazją do zaprezentowania kierunków kształcenia w naszej szkole i nie tylko. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B, który w naszej szkole dla uczniów jest nieodpłatny.

Spotkanie z uczniami klas ósmych w Szkole Podstawowej w Rotmance.

Dnia 5 kwietnia 2024 roku spotkaliśmy się z uczniami z klas ósmych uczących się w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Rotmance. Przedstawiliśmy im możliwości kontynuowania edukacji, który oferuje Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie. Mamy nadzieję, że spotkanie z nami pomoże w wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Targi szkół ponadpodstawowych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borkowie.

4 kwietnia promowaliśmy Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie na Targach Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borkowie. Targi były okazją do przedstawienia oferty naszej szkoły przez reprezentantów poszczególnych kierunków w których kształcimy. Wśród odwiedzających byli uczniowie ósmych klas z pobliskich szkół m.in.: ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie oraz Szkoły Podstawowej w Kowalach.

Promocja ZST CKZ w Rusocinie w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gd.

W dniu 3 kwietnia 2024 roku mieliśmy możliwość spotkania się z uczniami ósmych klas w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim. Spotkanie było okazją do zaprezentowania naszej szkoły oraz kierunków, w których kształcimy. Uczniowie, którzy już niedługo będą wybierali szkołę ponadpodstawową mogli uzyskać odpowiedzi na pytania bezpośrednio od kadry i uczniów naszej szkoły.

Promocja kierunków kształcenia!

W dniu 25 marca 2024 roku odwiedziliśmy uczniów VIII klas w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim.

Celem spotkania była prezentacja kierunków kształcenia w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie. Ośmioklasiści z zaciekawieniem wysłuchiwali co mają im do powiedzenia starsze koleżanki i koledzy z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pomoże im w wyborze właściwej szkoły ponadpodstawowej.

Spotkanie z przedstawicielami Wydziały Mechanicznego UMG.

W dniu 7 marca 2024 r. uczniowie z klas IV i V kształcący się w zawodach Technik Mechatronik oraz Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dla młodzieży z naszej szkoły była to okazja do zapoznania się z zasadami rekrutacji, ofertą wydziału oraz warunkami studiowania na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

TARGI EDUKACYJNE!!!

W dniu 14 marca 2024 r. Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie zaprezentował swoją ofertę edukacyjną na XVII Targach Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w ZSO nr 1 im. M. Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim. Na targi przybyli uczniowie klas ósmych z okolicznych szkół, m.in.: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim, Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim, Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach, Szkoły Podstawowej im. Ziemi Żuławskiej w Przejazdowie.

15 marca 2024 r. reprezentowaliśmy Zespół Szkół Technicznych CKZ w Rusocinie na targach szkół ponadpodstawowych, które zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie.

W dniu 21 marca 2024 r. promowaliśmy Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie na Targach Edukacyjnych, które zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim. Nasza obecność na targach była okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej naszej szkoły oraz nawiązania współpracy z instytucją przyjmującą młodzież w Grecji w ramach programów ERASMUS+ biurem EviTours.

Uczniowie z klas VIII z wizytą w naszej szkole.

W dniu 19 marca 2024 gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie oraz Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu. Podczas pobytu w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie uczniowie mieli okazję poznać ofertę naszej szkoły zarówno od strony praktycznej podczas udziału w przygotowanych przez nauczycieli pokazach w pracowniach praktycznej nauki zawodu.

Spotkanie robocze doradców zawodowych.

W dniu 27 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie odbyło się Spotkanie Doradców Zawodowych Szkół Podstawowych Powiatu Gdańskiego. Podczas spotkania gościliśmy Panią Komendant 11-3 HP, doradcę zawodowego Młodzieżowego Centrum Kariery w Pruszczu Gdańskim oraz koordynatorkę projektów Polska Fundacja im. Roberta Schumana. W trakcie spotkania zostały omówienie formy współpracy w zakresie doradztwa zawodowego, w tym udział ZST CKZ w Rusocinie w targach organizowanych przez szkoły podstawowe z Powiatu Gdańskiego. Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia szkolnych pracowni i warsztatów.

Promocja kierunków kształcenia w ZST w Rusocinie.

W dniu 20.02.2024 r. uczniowie ósmych klas ze Szkoły Podstawowej w Pszczółkach im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej oraz Szkoły Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi mieli okazję poznać ofertę naszej szkoły zarówno od strony praktycznej podczas udziału w przygotowanych przez nauczycieli pokazach w pracowniach praktycznej nauki zawodu, a także teoretycznej, rozmawiając z nauczycielami poszczególnych przedmiotów zawodowych. Podczas pobytu młodszych kolegów i koleżanek pomocą służyli również uczniowie – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i nie tylko, którzy podczas rozmów przedstawiali im zalety nauki w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie . Na zakończenie tego dnia goście zostali poczęstowani pysznymi naleśnikami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły.

Dzień zawodowca w ZST Rusocin!

W dniu 26.01.2024 r. został zorganizowany Dzień Zawodowca. Uczniowie i ich wychowawcy mieli za zadanie zaprezentowanie swojego zawodu lub przedmiotu na wesoło. Wszyscy świetnie się bawili. Każda klasa wykazała się pomysłowością i kreatywnością.

Warsztaty z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku

W dniach 17 i 18 stycznia uczniowie III klas Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz kucharz z ZST CKZ w Rusocinie uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych w formule online z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Zajęcia miały na celu wskazanie możliwości określenia własnego systemu wartości związanego z wyborami edukacyjno-zawodowymi.

Edu Offshore Wind 2024

W dniu 15 stycznia 2024 r. uczniowie z klas I technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz IV technik mechatronik ZST CKZ w Rusocinie uczestniczyli w spotkaniu wprowadzającym do Targów Edukacyjnych Edu Offshore Wind 2024. Uczestnicy zapoznali się z listą wydarzeń towarzyszących, które odbywać się będą w trakcie targów oraz zostali wprowadzeni do tematyki morskich farm wiatrowych. Pod koniec spotkania uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie wiedzy dotyczącej farm wiatrowych. Osoby, które wykazały się wiedzą otrzymały nagrody.

Badanie ról zespołowych na warsztatach z doradztwa zawodowego

W dniu 09.01.24 uczniowie z klas I A, II A oraz I TM uczestniczyli w warsztatach z doradztwa zawodowego. Celem spotkania było zapoznanie się z tematyką ról zespołowych w oparciu o własne zachowania podczas budowania wieży z rolek po papierze i ręcznikach papierowych. Uczniowie zauważyli, że każdy z nas ma inne predyspozycje, cechy osobowości i talenty. Różnimy się również tym, jak funkcjonujemy w relacjach z innymi i relacjach w zespołach.

Spotkanie Doradców Zawodowych

W dniu 5 grudnia 2023 w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie odbyło się Spotkanie Doradców Zawodowych Szkół Podstawowych Powiatu Gdańskiego oraz Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Gdańskiego. Spotkanie było odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez szkolnych doradców zawodowych w zakresie znajomości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie.

Wizyta zawodoznawcza w Hotelu Hampton by Hilton oraz Porcie Lotniczym

W dniu 28 listopada 2023 r. uczniowie klas II technik hotelarstwa oraz II i III pracownik pomocniczy obsługi hotelowej ZST CKZ w Rusocinie uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej w Hotelu Hampton by Hilton Airport Gdańsk oraz Porcie Lotniczym Lecha Wałęsy w Gdańsku. Celem wizyty w hotelu było poznanie organizacji i technik pracy w obiekcie hotelarskim, ze szczególnym uwzględnieniem pracy służby pięter, recepcji i działu gastronomicznego. Wizytę w Porcie Lotniczym Lecha Wałęsy w Gdańsku rozpoczęliśmy od przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. Następnie poznaliśmy zadania lotniczej straży pożarnej, ratowników medycznych, działu transportu i odśnieżania, sortowni bagaży oraz odprawy celno-paszportowej.

GFKM Masters 2023 - III Pomorski turniej gier decyzyjnych!!!

Czworo uczniów klasy IV G ZST CKZ w Rusocinie w dniu 23.11.2023 r. wzięło udział w eliminacjach GFKM Masters 2023. Na czas wydarzenia wcielili się w rolę Zarządu. Zarząd uczestniczy w szkoleniu wprowadzającym prowadzonym przez trenerów z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, a symulacyjna gra decyzyjna jest jego integralną częścią praktyczną. Uczniowie zarządzają firmą na dedykowanej platformie symulacji biznesowych. Na wszystkich szkolnych korytarzach mijamy wielu liderów – obecnych i przyszłych. Potencjał, który drzemie w tych młodych ludziach jest ogromny. Celem projektu jest umożliwienie uczniom zdobycie wyjątkowego doświadczenia, sprawdzenie się w roli menedżera firmy i przetestowanie własnych umiejętności analitycznych, wiedzy biznesowej i kompetencji miękkich potrzebnych do efektywnej współpracy.

Wizyta w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych oraz zawodoznawcza w LPP

W dniu 9 listopada 2023 r. uczniowie klas III i IV Technik Mechatronik na zaproszenie Fundacji Inspirujące Przykłady uczestniczyli w warsztatach w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Później udali się na wizytę zawodoznawczą do Centrum Dystrybucyjnego LPP Logistics w Pruszczu Gdańskim. Uczniowie mieli możliwość programowania robotów przemysłowych oraz zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu procesów obsługi utrzymania ruchu w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym oraz magazynie typu Fulfillment Center wspierającym sprzedaż internetową.

Umiejętności i kwalifikacje zawodowe kucharza

Przepiękne zapachy zaprowadziły doradcę zawodowego do pracowni gastronomicznej ZST CKZ w Rusocinie. Uczniowie klas II B oraz III B w dniu 31.10.2023 r. przygotowywali charakterystyczne dla tej pory roku potrawy: zupę - krem z dyni z groszkiem ptysiowym oraz ciasto z dyni. Podczas krótkich odwiedzin możemy zaobserwować jakimi umiejętnościami wyróżnia się dobry kucharz. Równie ważne jak zawodowe są umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, podzielność uwagi, odpowiedzialność, dokładność, dobra pamięć, cierpliwość oraz samodzielność. Kucharze często pracują pod presją czasu, dlatego powinni umieć panować nad wieloma rzeczami naraz. Ważne są pomysłowość, znajomość światowych trendów czy zmysł estetyczny. W pracy kucharza liczą się również łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność i umiejętność pracy w grupie, ponieważ cały zespół musi się wzajemnie uzupełniać. Kucharz powinien odznaczać się ponadto dobrą kondycją fizyczną i wytrzymałością, szczególnie jeśli musi przygotować posiłki dla dużej liczby gości. Powinien znać różne techniki przygotowywania posiłków, potrafić obsługiwać sprzęt gastronomiczny, umieć ocenić jakość produktów, znać zasady przechowywania żywności oraz przyrządzania dań zimnych i gorących.

Doradca zawodowy z wizytą w pracowni napędów pneumatycznych i hydraulicznych ZST CKZ w Rusocinie

W dniu 26.10.2023 doradca zawodowy odwiedził uczniów klasy IV G Technik Mechatronik podczas zajęć w pracowniach napędów pneumatycznych i hydraulicznych. Grupa 1 wykonywała projekt zwrotnicy przenośnika taśmowego, natomiast grupa 2 zajmowała się projektowaniem automatyki zgrzewarki w symulatorze.

Otwórz się na nowe możliwości- Fundusze Europejskie na lata 2021-2027

W dniach 23-24.10.2023 r. Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie gościł specjalistki ds. Funduszy Europejskich z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podczas spotkania uczniowie uzyskali informacje dotyczące Programów Komisji Europejskiej skierowanych do młodzieży m. in.: Europejski Korpus Solidarności, ERASMUS +, Mobilność osób młodych oraz DiscoverEU. Zajęcia pozwoliły poszerzyć ogólną wiedzę na temat realizowanych programów w Województwie Pomorskim. Pod koniec zajęć uczestnicy spotkań zostali zaproszeni do udziału w konkursie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Osoby, które wykazały się wiedzą otrzymały nagrody.

 2024.04.23

Dzień Otwarty w ZST - godz. 09 - 14.

 2024.04.26

Zakończenie Roku Szkolnego klas maturalnych - godz. 12:00

 2024.05.25

II Powiatowy Piknik Przedsiębiorców.