W ramach programu Deutsch - Polnisches Jugendwerk Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży, Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie w dniach 03 - 11. 10.2023r. gościła młodzież z Niemiec.
Młodzież z Polski, z Niemiec i z Ukrainy uczestniczyła w organizowanej przez naszą szkołę wymianie „Academy of young technicans”, finansowanej ze środków Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach Programu Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań uczniów i studentów związanych z naukami technicznymi i zwrócenie ich uwagi na szerokie perspektywy zawodowe otwierające się przed absolwentami kierunków kształcenia takich jak mechatronika, mechanika czy elektronika. Ponadto poprzez realizację projektu chcieliśmy umożliwić młodzieży nawiązanie nowych znajomości, poznanie kultur i języków krajów sąsiadujących, rozmowę o tym co łączy nasze kraje.
W ramach projektu uczestnicy brali udział w serii warsztatów z zakresu CNC, PLC, robotyki oraz pilotażu dronów, realizowanych w szkolnych laboratoriach. Uczestnicy projektu mieli możliwość rozwijać nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale także kompetencje związane z komunikacją w językach obcych, współpracą w międzynarodowym zespole projektowym, moderowaniem pracy zespołowej.
Zaplanowaliśmy również sesje warsztatowe z trenerem rozwoju osobistego i coachem biznesu, podczas których uczestnicy projektu rozmawiali o swoich celach zawodowych, wyznaczali indywidualne ścieżki rozwoju, tworzyli analizę SWOT i mapę działań.
Uzupełnienie programu stanowiły popołudniowe zajęcia integracyjno – językowe oraz wspólne wycieczki krajoznawczo – edukacyjne. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku młodzież miała okazję do rozmowy o historycznych i współczesnych konfliktach zbrojnych, w Szymbarku poznała bliżej historię i kulturę regionu, w którym organizowany był projekt. Ponadto uczestnicy projektu odwiedzili Zamek w Malborku i historyczne centrum Gdańska.
Podczas podsumowującej projekt sesji ewaluacyjnej uczestnicy wskazali, że wymiana umożliwiła im zdobycie nowych doświadczeń pracy w środowisku międzykulturowym i bliższe poznanie krajów sąsiadujących, zdobycie nowych kompetencji technicznych i odkrycie w sobie nowych pasji związanych np. z elektroniką czy z wykorzystaniem dronów. Młodzież miała dużą satysfakcję z pracy w wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne laboratoriach praktycznej nauki zawodu i możliwości wykorzystania w praktyce wiedzy zdobywanej podczas codziennej nauki w swoich szkołach i na uczelniach.
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.