W ramach realizacji projektu z programu Erasmus+ gościli u nas przedstawiciele instytucji edukacyjnych i wspierających edukację z Węgier, Grecji, Ukrainy, Macedonii Północnej, Turcji, Włoch, Niemiec, Jordanii oraz Egiptu.
Uczestnicy wzięli udział w 10 – dniowym, organizowanym na terenie Powiatu Gdańskiego, seminarium eksperckim poświęconym różnorodnej tematyce, m.in..: wpływu globalizacji na system edukacji młodzieży, pracy z młodzieżą pochodzenia migracyjnego w ramach lokalnych systemów edukacji, metod wsparcia młodych migrantów na przykładzie działań podejmowanych przez Zespół Szkół Technicznych CKZ w Rusocinie i Powiat Gdański na rzecz uciekającej przed wojną społeczności Ukraińskiej.
Program obejmował wiele różnorodnych działań. Uczestnicy projektu gościli w wybranych szkołach z terenu Powiatu Gdańskiego w ramach wizyt studyjnych, podczas których zapoznawali się z systemem edukacji na poziomie szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników seminarium cieszyły się spotkania ze społecznością uczniowską i gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Technicznych CKZ w Rusocinie. W trakcie jednego ze spotkań dyrektor Robert Aszyk przedstawił prezentację na temat systemu edukacji na poziomie szkoły ponadpodstawowej oraz możliwości kontynuowania ścieżki edukacyjnej, dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji uczniów.
Jednym z punktów seminarium była możliwość zapoznania się z wyposażeniem pracowni kształcenia zawodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego w naszej szkole. Poziom wyposażenia pracowni szkolnych i jakości zgromadzonego w nich sprzętu dydaktycznego wzbudził duże uznanie wśród uczestników seminarium.
Wiele uwagi poświęcono również budowie potencjału wraz z wymianą doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy organizacjami zaangażowanymi w realizację projektu, prowadzone na zasadach Word Cafe oraz przeprowadzone były warsztaty poświęcone tematyce integracji międzykulturowej oparte o wykorzystanie narzędzi takich jak brainstorming, praca grupowa, case – study.